banner_kayit2
banner kayitliste
GSB_mavi_-1
tsf logo_2015
Kartal Logo

banner isbanknew

banner_isbank_468
Satranççılar Hayri Özbilen`i Anlatıyor


Ali Bülent Özveren
İstanbul / Doktor

Sn. Hayri Özbilen ile satranç turnuvalarında birkaç kez rakip olmuştum. Kendisi son derece mütevazi ve yaşça küçük olmamıza rağmen bizlere karşı hürmetkar bir kişiydi. Turnuvalarda maç aralarında sohbetlerimiz olmuştu. Satranca, düşünceye ve satranççılara saygılıydı. Bu hasltleriyle bizlere örnek olmuş, ağabey sıcaklığını hissetirmiştir. "Gens Uno Sumus" mottosunu, yani "biz bir aileyiz"düşüncesini yaşayan ve yaşatan Hayri Beyi rahmetle yad ediyoruz. Bıraktığı boşluğu doldurmaya çalışmak bir fazilettir. Nasıl bir ailede 7`den 70`e her yaş grubu varsa, ileri yaşında hastalıklara rağmen kenarda durmayıp turnuvalara katılması, örnek olması bence en büyük anıdır.
 ozveren

Bülent Çıbık
İstanbul / Emekli


Turnuvaların birinde 1. b4 hamlesiyle başlamıştı. Beni 12 hamlede yenmişti. Genç satranççılara sorular sorar, doğru bilenlere kitap hediye ederdi.       
 Bulent Cibik
 
Gülümser Öney
İstanbul / Kimya Mühendisi

1970li yıllarda İSD Tepebaşı`ndaydı. Bir turnuvada geç kalma süresi 1 saat idi. Hayri Bey beyazlarla, ben ise siyahlarla eşlendirilmiştik. 1 saatin bitmesine iki dakika kala, ben hükmen kazanacağımı düşünerek -/+ yazmaya hazırlanmışken Hayri Bey geldi, geç kaldığı için özür diledi ve 1. b4 oynadı. Oyun sonunda kaybettim. Hayri Bey geç geldiği için tekrar özür diledi. Kendisini rahmetle anıyoruz.
4 Gulumser Oney
 
Hür Yasin
İstanbul / Eğitimci

40 yıllık dostluğumuz vardı. Ailece tanışıyoruz. Müthiş bir beyefendi idi. Ne yapılması gerektiğini iyi bilen iyi bir insan ve yöneticiydi. Çok daha önemlisi satranca aşkla bağlıydı. Satrançtan müthiş zevk alırdı. Onunla güzel anılarımız var. Evinde bizi defalarca ağırladı. Satranç camiası için hem sporculuk hem yöneticilik açısından önemi büyük.
hur yasin
 
İsmet Sancak
İstanbul / Emekli

Büyükle büyük, küçükle küçük olan tam bir İstanbul beyefendisi idi. Türk Satrancına büyük katkısı olmuştur. Türkiye Satranç Federasyonunun kurulması için yoğun çaba sarf etti. Birçok turnuvada rakip olduk. Bir karşılaşmamızdan sonra çok güzel oynadığımı söylemişti. Oysa ben kaybetmiştim.
ismet sancak
 
Mustafa Gürcan Köftecioğlu
İstanbul


Türkiye Satranç Süpre Ligi kurulmadan önceki 2000 yılı öncesi dönemde SGM tarafından düzenlenen ilk satranç ligine Hayri Özbilen`in takımı Kings Cafe Milano ile katıldık. Takımımızda ünlü simalar Siracettin Bilyap, hocam ve sevgili ağabeyim Demir Büyüközkaya, Kemal Öztürk, Burak Akgüç ve ben vardım. O yıl güçlü takımları yenerek ilk lig şampiyonu olmamızı hala unutamam. Daha sonra Hayri Özbilen bizi onore ederek birçok kez ağırladı. Bir dost ve bir ağabeyim olarak kendisine müteşekkirim.
 
mustafa gurcan_koftecioglu 
 
Rıza Öney
İstanbul / İktisatçı


1985 yılında Hayi Özbilen TSF Başkanıyken, ben de yönetim kurulundaydım. Hafta arası bir gün Galatasaray daki Rejans`ta (sahibi Selim Taygan, Rusya`dan göç etmiş satranççıdır) öğlen yemekli toplantı yapıyorduk. Diğer karşı bir masada, çalıştığım holdingin üst düzey yöneticilerinden birisi eşiyle yemek yiyordu. Beni her halde işi kaytardığımı düşünerek gülümsemişti. O günlerde çoğu toplantıda devlete TSF`nin bağlanması için ne yapılması ve yapılanları konuşurduk. Kendisini sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum. Çok mücadeleci bir satranççıydı.
16 Riza Oney
 
Salih Muratoğlu
İstanbul / Eğitimci

Çok iyi tanıdığım Hayri Özbilen kişilik itibariyle çok dürüst, dikkatli ve kültürlü donanımlı bir beyefendi idi. 40 yıllık dostluğumuz vardı. Son 10 yıl Avrupa-Dünya Veteran Şampiyonalarında takım arkadaşımdı. O sadece iyi bir insan değil aynı zamanda satrancımıza fevkalade katkıları olan bir satranç eğitmeni idi. Her zaman her yerde değerli idi. Sigara içmesi yasaktı lakin ara sıra bir tane yakardı. Bu beni üzüyordu. Slovenya’da bir restorantta Hayri bey, Cem Pekün ve ben oturmuş bir şeyler içiyorduk. Canı sigara çekince garsondan bir paket istedi. Gülümseyip “hani sigara içmeyecektin” dedim. “Yalnız bir tane içeceğim ve bir daha içmeyeceğim” dedi.  Ben de ona çakmağını bana hediye etmesini, eğer bir gün onu sigara içerken görürsem ona kırılacağımı ve çakmağı iade edeceğimi söyledim. Bunun üzerine gülüp çakmağını bana hediye etti. O günden sonra bir daha sigara içmedi. O çakmağı ömür boyu saklayacağım. Onu hayatım boyunca özleyeceğim ve hatırlayacağım.
salih muratoglu
 
Savran Tekeli
İstanbul / Eğitimci

Hayri Özbilen benim gözümde Layemut`tur. Satranç sporuna eğitimci, yönetici, sporcu ve yazar olarak verdiği emekler örnek alınacak değerlerdir. Satranca verdiği emeklerin yanı sıra 1982 yılında kurduğum Gambit Satranç Merkezi`ne verdiği destekleri unutamam. Davranış ve söylemlerinde hiçbir olumsuzluk görmedim. Ben onu bir kere üzdüm, o beni hiç üzmedi.
Son sözüm ilk sözümün aynısıdr, o benim gözümde Layemut`tur.

savran tekeli
 
 
Vatan Hacıefendioğlu
İstanbul / İstanbul Satranç Derneği

Kaza geçirdiğimde beni çok telefonla arayarak hatırımı sorardı.
vatan haciefendioglu 
 
Zaven Çiğdemoğlu
İstanbul / İstanbul Satranç Derneği

1984 Musa Tebi anı turnuvasında ilk kez karşılaşmıştık. O sıralarda hem TSF Başkanı hem Pamuk Bank Genel Müdürlüğü işlerinin yoğunluğundan maça geç gelmişti. Büyük bir nezaketle benden geç kaldığı için özür dilemişti. Bu o zamanlar beni çok şaşırtmıştı.      
 zaven cigdemoglu
 
 
Turkish Chess Federation © 2013